redoctobermsz

Kto szuka ten znajdzie, a kto nie chce szukać to nigdy nic nie znajdzie

Kontrowersje wokół Tyru – gdzie leży naprawdę?

16 Komentarzy

Kontrowersje wokół Tyru – gdzie leży naprawdę?

 

Ez.26:3 Dlatego tak mówi Wszechmocny Pan: Oto wystąpię przeciwko tobie, Tyrze! Wywiodę przeciwko tobie liczne narody, jak morze, gdy podnosi swoje fale.
26:4 I zburzą mury Tyru, i rozwalą jego wieże; zmiotę z niego jego kurz i uczynię z niego nagą skałę.
26:5 Będzie miejscem, gdzie rozciągają sieci rybackie pośród morza – gdyż Ja powiedziałem – mówi Wszechmocny Pan – i stanie się łupem narodów.
26:6 Jego miasta podległe na lądzie będą pobite mieczem. I poznają, że Ja jestem Pan.
26:7 Gdyż tak mówi Wszechmocny Pan: Oto Ja sprowadzę na Tyr z północy Nebukadnesara, króla babilońskiego, króla królów, z rumakami, rydwanami, jeźdźcami i licznym wojskiem.
26:8 On wybije mieczem twoje podległe miasta, usypie przeciw tobie wał i postawi przeciw tobie dach z tarcz.
26:9 I skieruje swoje tarany przeciw twoim murom, a twoje wieże rozwali żelaznymi hakami.

 

26:14 Obrócę cię w nagą skałę: Będziesz miejscem, gdzie rozciągają sieci rybackie; już nigdy nie będziesz odbudowany, gdyż Ja, Pan, to powiedziałem – mówi Wszechmocny Pan.

 

26:19 Gdyż tak mówi Wszechmocny Pan: Gdy uczynię cię miastem spustoszonym jak inne miasta, które nie są zamieszkane, gdy sprowadzę na ciebie nawałnicę i pokryją cię wielkie wody,

 

Co do wiarygodności proroctw przekazanych w Biblii i potwierdzeń ich wypełniania się można by zapewne spisać opasłe tomy ksiąg. Stosunek prawdopodobieństwa wypełnienia się poszczególnych z proroctw sięga nieraz astronomicznych sum, ale jak na złość dla co niektórych, wypełniały się zgodnie z zapowiedzią.

            Nie jest rzeczą dziwną w takiej sytuacji, że powstają wszelkiej maści przeciwnicy tego fenomenu. Za swój argument do podważenia wiarygodności Biblii obrali sobie oni proroctwo o zniszczeniu Tyru przez Nabuchodonozora, króla Babilonu.

 

            W efekcie trwa spór między zwolennikami Biblii i jej przeciwnikami.

Zwolennicy powołują się na takie argumenty jak wypełnianie się proroctwa w dłuższym czasie jak np.

https://www.youtube.com/watch?v=K24uwdc-ato

bądź też tzw. przekonaniem o ‘hiperboli’ tekstu, mówiąc w skrócie – stosowania przesady, wyolbrzymień i niedosłowności w przekazie starożytnym.

http://lewandowski.apologetyka.info/ateizm/faszywe-proroctwa-boga-w-starym-testamencie,417.htm.

 

Przeciwnicy natomiast wskazują na to, że znajduje się dzisiaj miasto o takiej nazwie, na terenie dzisiejszego Libanu.

http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=1&t=31632

http://en.wikipedia.org/wiki/Tyre,_Lebanon

 

            Bazując na takich argumentach wniosek, że nie ma sensu sięgać do Biblii jako źródła historycznego, a zwolennicy księgi są nawiedzonymi głupcami 😀 :D. Taki wniosek byłby jednak płytki i odrzucałby całą masę dowodów za stanowiskiem wiarygodności Biblii, jak np. to, że do 19ego wieku Biblia jako jedyne źródło wskazywała na istnienie starożytnego miasta Niniwy, a o którym wiedza zaginęła w trakcie historii, bądź też jako jedyne źródło do podobnego okresu wymieniało Baltazara jako koregenta ostatniego króla Babilonu – Nabonida, a co nawiasem mówiąc było wcześniej swoistym ‘konikiem’ krytyków Biblii :D.

 

            Tym samym wnioskując poprawnie możemy stwierdzić, że kwestie sporne sporne związane z proroctwami biblijnymi wynikają z ich niezrozumienia, albo braku namacalnego materiału dowodowego (archeologicznego) bądź sfałszowany materiał dowodowy.

W kwestii obecnego Tyru możemy przypuszczać, że przyczyną jest obecność w obiegu sfałszowanego materiału dowodowego.

Na jakiej podstawie? A no takiej, że już wiemy, że Palestyna NIE jest biblijną ziemią obiecaną, ale Europa, i to w oparciu o samą Biblię. Tym samym i lokalizacja starożytnego Tyru różni się.

 

Materiał dowodowy w artykule o zapomnianej Jerozolimie i w komentarzach

https://redoctobermsz.wordpress.com/2014/06/08/1575/

https://redoctobermsz.wordpress.com/2014/07/07/abdiasza-120-sefarad-w-turcji-a-uwaza-sie-ze-niewiadomo-gdzie/

https://redoctobermsz.wordpress.com/2014/07/19/kabala-w-biblijnej-jerozolimie/

 

 

Kekova – Zatopione miasto

            W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że lokalizacją, którą podamy jest lokalizacją ‘mającą oznaki prawdopodobieństwa jako prawdziwej lokalizacji starożytnego Tyru’.

Tyr wczoraj a dziś

Wyspa Kekova to malownicze miejsce na Morzu Śródziemnym, bardzo blisko południowo zachodniego wybrzeża Turcji. Jest częścią Riwiery Tureckiej, która co roku przyciąga więcej i więcej turystów z całego świata. Powodów jest wiele: gwarancja pięknej pogody, bardzo dobre zaplecze turystyczne, a przede wszystkim różnorodność oferowanych atrakcji. Na wybrzeżu znajdziemy klimatyczne, spokojne wioski, ale i doskonałe kompleksy hotelowe, szerokie, czyste plaże, ale także i liczne interesujące miejsca z cennymi ruinami i innymi zabytkami.

 115872274511605671811163193937

Wyspa Kekova zaś to miejsce słynące przede wszystkim z tzw. „zatopionego miasta”. Ruiny można podziwiać jedynie z łódki, ponieważ nurkowanie i pływanie na tym obszarze jest zabronione.

 

http://www.holidaycheck.pl/pi/32a2e584-b5fd-38ea-b200-3c71c6c5addb

 

‘(…) nurkowanie i pływanie na tym obszarze jest zabronione.’

http://en.wikipedia.org/wiki/Kekova

 

‘Region kekova zostal ogłoszony szczególnie chronionym obszarem 18ego stycznia 1990 przez tureckie ministerstwo środowiska i lasów. Wszelkie nurkowanie I pływanie zostało zakazane z wyjątkiem specjalnych pozwoleń od rządowych urzędów. W ostatnich latach zakaz został zniesiony poza terenem gdzie jest zatopione miasto.’

‘W ostatnich latach zakaz został zniesiony poza terenem gdzie jest zatopione miasto.’

 

            To wszystko bardzo ciekawe :D, hmm zabronione? pewnie, żeby nikt się przypadkiem nie połapał :D.

Kekova_by_Piri_Reis

            A oto kekova przedstawiona przez Ahmeda Muhi Aldin Piniego znanego również jako Piri Reis. Ten admirał imperium Otomańskiego był również geografem i kartografem. Wykonywał on szczegółowe, jak na swoje czasy, mapy m.in. portów i miast morza Śródziemnomorskiego.

            Zastanawia, w jaki sposób określił w 15tym wieku rozmiary miasta zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 2gim wieku (dane wg. Wikipedii)?

 

W świetle wersetów biblijnych ta lokalizacja jest na razie jedyną lokalizacją spelniajacą kryteria  proroctw biblijnych:

 

 1. Znajduje sie w okolicy 7 zborów Azji.

 

 1. Wg. sprawozdania biblijnego byl na terenie jednego z plemion Aszera ;nadmorskich:

 

Joz.19:29 Potem granica skręca do Ramy i ciągnie się aż do warownego grodu Tyru; następnie granica skręca do Chosa i kończy się nad morzem. Należą tu także Mechebel, Achzib,

 

 1. Wg. sprawozdania biblijnego miał zostać zatopiony w morzu:

 

Ez. 27:32 W swojej żałości zanucą nad tobą pieśń żałobną i będą nad tobą zawodzić: Któż kiedy tak jak Tyr musiał zamilknąć wśród morza?

 

Ez. 27:34 Teraz zostałeś zdruzgotany na morzach, zginąłeś w głębinach wód; twoje towary i cały twój lud pośród ciebie zatonął.

 

Zach.9:3 Wprawdzie Tyr zbudował sobie twierdzę i nagromadził srebra jak piasku, a złota jak błota na ulicach,
9:4 Lecz oto Pan weźmie go w posiadanie i wrzuci jego bastiony do morza, samo zaś miasto strawi ogień.

 

 1. Babilończycy nigdy nie przekroczyli Bosforu (Jordanu), ale najdalej doszli do Jerozolimy (leżącej na wschodnim brzegu).

 babylonmap

 

 1. Znajdował się na ziemiach Izraelitów, jak mowa o tym w spisie ludności na rozkaz Dawida. Co ciekawe, rozpoczynając wyprawę w celu dokonania wpisu, pierwszą rzecz jaką uczynił było przeprawienie się przez Jordan. Wiedząc teraz, że Jerozolima (Yoros) była na wschodnim brzegu Jordanu nie dziwi takie posunięcie. Podobne miało miejsce kiedy Dawid uciekał przed swoim synem Absalomem, wtedy również najpierw przeprawił się przez Jordan.

 

2 Sam.24:4 Słowo króla przeważyło jednak wobec Joaba i wobec dowódców wojska. Wyruszył więc Joab i dowódcy wojska od króla, aby przeprowadzić spis ludności w Izraelu.
24:5 Przeprawili się więc przez Jordan i zaczęli od Aroer i od miasta, które leży w środku doliny, w kierunku na Gad i Jaezer.

 

24:7 Potem doszli do twierdzy Tyr i do wszystkich grodów Chiwwijczyków i Kananejczyków, skąd pociągnęli do południowej Judei aż do Beer-Szeby.

 

Na podstawie takich danych można z większą dokładnością wskazać prawdziwą lokację starożytnego Tyru.

 

 

ELAR

16 thoughts on “Kontrowersje wokół Tyru – gdzie leży naprawdę?

 1. Nic dziwnego, że proroctwo się nie spełniło na oficjalnym Tyrze, bo jego lokalizacja to po prostu lipa 🙂

  Śmiechu warte 🙂

  • Mało tego że kupa smiechu to jeszcze mialo byc to miasto pod wodą 🙂 a tu jest nad wodą 🙂

   Satanisci sprytnie w opracowaniach pomijają element zalania wodą Tyru jako jedno z proroctw,bo gdyby o tym gdzieś napisali ze powinno być zalane wodą, to obecny Tyr w Libanie to klasyka lipy.

 2. Uważne studiu Biblii daje owoce poznania. Dzięki Elar za tą analizę – owszem temat jest mi znany od dłuższego czasu jednak dużo bardziej ważne jest by szczerzy ludzie szukający prawdy dopatrzyli się kłamstw jakie nasiał diabeł. Tyr jest pod wodą a jak już wielokrotnie pisaliśmy według relacji biblijnej lokalizacja Izraela została całkowicie zafałszowana – tak by ludzie uwierzyli że to co dziś nazywają Izraelem nim jest… Jednak to pułapka – zamiana – oszustwo by zafałszować czasy i nie dopuścić do prawidłowego odczytania proroctw. Dlatego należy być roztropnym i wytrwałym w szukaniu prawd biblijnych.

 3. Ciekawa jest mapa admrała Peri Rejsa , za jego czasów musialo jeszcze istniec albo zrobil rekonstrukcję. Ale powstaje pytanie, dlaczego akurat arabski admiral i kartograf, uwiecznia takie sobie „byle jakie ” miasto i robi to bardzo dokladnie. Gdyby Kekova byla tylko jakimś miasteczkiem to nawet by nie „kiwną palcem” , widocznie to miasto bylo „nie byle czym” w historii, że wielki admiral i kartograf się pofatygował.

 4. Świetny artykuł. Piri Reis w ogóle jest ogromną zagadką która podważa oficjalną historię. Jego słynna mapa Antarktydy bez pokrywy lodowej. Oraz to: http://www.world-mysteries.com/sar_1_a.jpg dokładnie zakreślona linia brzegowa obu ameryk. http://lah.ru/text/kruzer/ris/03.jpg Oficjalnie tłumaczy się, że korzystał ze starszych map ale za dużo tu takich przypadków. Pierwsze z brzegu jakie przychodzą mi do głowy to świątynia Sofia w Istambule zbudowana ok 4 w podczas gdy reszta miasta ok 15-16w. Zburzenie Pompejów w wyniku wybuchu wulkanu datowane na 3 w podczas dy dokumenty to opisujące są o ponad tysiąc lat starze. Uważam, że Tyr mógł istnieć za czasów Piri Reis’a lub krótko przed nim. A my mamy mocno zafałszowaną historię, właściwie napisaną na nowo bez związku prawdziwymi wydarzeniami.
  Ciekawostka: krzywizny linii brzegowych map Piri Reis’a przypominają coś takiego:

 5. Tutaj chyba nie chodzi o miasto Lecz o Boga nordyckiego Thora . Thor, inaczej TOR, TYR. Tyr miasto fenickie prawdopodobnie został zbudowane ok. 1500 lat p.n.e. Data może być naciągana ponieważ Izrael jest przekopywany wzdłuż i szerz aby udowodnić, że opisy Starotestamentowych wydarzeń miały właśnie tutaj miejsce na bliskim wschodzie. Tylko problem jest taki, że jak dotąd nic na razie nie wykopano a to co wykopano można interpretować różnie. Dlatego tak jak Babel- Wawael, Tyr nie ma nic wspólnego z bliskim wschodem tylko terenami słowiańszczyzny a w tamtych czasach słowiańszczyzna zajmowała ponad pół Europy.
  Ja już dawno zauważyłem ze biblijne wydarzenia nie mogły mieć miejsca na tym pustynnym terenie gdzie znajduje się dzisiejszy Izrael. Oznacza to, że ST napisano na podstawie jakiejś innej księgi całkiem innego narodu.

 6. Co do admirała, nie mamy żadnego zaufania i pewności do oficjalnej chronologii. Jeżeli np. pierwsze 3 wieki średniowiecza wg Illiga to zupełna lipa, to już odchodzi nam prawie 300 lat z oficjalnej historii, a to oczywiście nie koniec.
  Nie twierdzę, że Piri Reis żył kiedy Tyr jeszcze stał (chociaż nigdy nie wiadomo), ale przedział czasowy na pewno jest znacznie krótszy.

  Mnie ciekawi co do dzisiejszego Tyru mianowicie to: skoro miasto zostało zniszczone i zatopione, skąd historycy wymyślili późniejsze zdobywanie miasta przez Aleksandra Macedońskiego i usypanie wału do nadmorskiej częśći?? 😀 😀
  Stawiam, że po prostu wybrali sobie miasto, a całą jego historię po prostu sprzedali w nowym (starym :)) opakowaniu rzekomego starożytnego Tyru.

  • Ja już kiedyś pisałem na swoim blogu, że ST jest niespójny, i przerabiany a to oznacza, że był przysłowiowo cięty na plasterki i po nowemu sklejany na potrzeby własnego ludu. Istnieje podejrzenie że ST został przerobiony z innej księgi na potrzeby pustynne. Takim problemem jest min Tyr, Jerozolima, grób Zbawiciela, czy istnienie miasta Nazaret w czasach Jezusa.

   • Ja bym powiedział ze ST jest spójny , inaczej mowiac byl pierw spisany przez Słowian ale zydzi aby zalegalizowac swoje pochodzenie to ST tak przerobili by wyszlo na to ze oni sa dawnym narodem wybranym przez Boga, ale tak nie jest. Teraz jak te wszystkie blefy sie wylapuje to widzimy jak zostal przerobiony.

    Dopiero teraz jak głowne blefy się ujawnia, zaczynając od blefu obecnej Jerozolimy , ziemi obiecanej w Palestynie a teraz polozenia Tyru , to dopiero ST nabiera spojnosci i widac gdzie lezy blef , co moglo zostac dopisane itp. Ale to tylko poczatek drogi poznania , wszystko przed nami. 🙂

 7. Skoro Tyr został zalany,to znaczyłoby,że poziom wód morskich dawniej był znacznie niższy.
  Jeśli tak, to obszar Grecji stanowiłby całość lądu,aż do Turcji,a w drugą stronę łączylby się z Afryką poprzez Włochy.
  Tak wynika z map kartograficznych dna morskiego.
  Wtenczas Exodus i przejście przez rozstąpione morze mogło być całkiem w innym miejscu.

  https://www.google.pl/maps/@37.1550704,25.3985051,1296889m/data=!3m1!1e3

  • Niekoniecznie , Tyr mogł się zapaść przez trzesienie ziemi a poziom jaki byl taki jest od czasu potopu.

   Co do wyjscia z Egiptu to te sprawozdanie jest mocno problematyczne, chociazby z tego powodu:

   Problematyczne są tez dowody obrosnietych kół muszelkami na piaszczystym dnie co w tak rzejrzystej wodzie nie wystepuje , a jak sie konstrukcyjnie przyjrzysz tym kołom od wozów , to piasty co niektorych przypominają ….piasty wozów drabiniastych z czasów polowy ubieglego wieku. 🙂 , to takie spostrzezenia mialem na temat jednego filmu ktory pokazywal dno morskie wg domniemanej trasy przejscia po dnie Morza Czerwonego. Mozna znalezc ten film na Yt i go tu wkleic, kiedys go ogladalem i mialem takie spostrzezenia.

   Jest kolejny argument stawiajacy pod znakiem zapytania samo wyjscie z Egiptu a mianowicie , brak jakichkolwiek dowodów historycznych na istnienie 10 plag w Egipcie, tym bardziej ze wiemy kto i jak budowal piramidy i swiatynie w Egipcie 🙂 , robili to arabscy fellachowie pod nadzorem …200 francuskich inzynierów, epoki Napoleona. Patrz na film powyzej , warto poswiecic czas , bo argumentacja to istna „zrzynka” 🙂

   • Sfingowana historia Egiptu jest świadomym znana(Sfinksy).Tu nie chodzi o realność archeologiczną,lecz o prawdziwość sytuacji.Insynuacje nie są dowodami,ale mieszają poglądowo i oddalaja od meritum.Nadal nie wiadomo jak powstały tak monumentalne budowle,mimo współczesnych nauk i analiz.Piramida sięga 133metrów.Co do reszty atefaktów to może byc mistyfikacja,czemu nie.Zatem jak to ma sie do reszty historyjek pism biblijnych.Gdzie jest Egipt ,jeśli wogóle jest relatywny.Może nazwa jest tylko przypisana?

   • Insynuacje nie są dowodami,ale mieszają poglądowo i oddalaja od meritum

    Wlasnie w filmie nie ma insynuacji, bo technolog od materiałow budowlanych w randze profesora , podaje fakty jak budowano piramidy, światynie i posągi w Egipcie, a one powstaly z …betonu (bardzo kiepskiego , ktory po 200 latach robi wrazenie wielowiekowej „staroci”). Kiedy po raz pierwszy ogladalem ten film to od razu zalapałem o co chodzi , ponieważ technologią materiałów budowlanych zajmuję się zawodowo. Dlatego pobyt izraelitów w Egipcie jest relatywny (nie musi odpowiadac rzeczywistosci) i stoi pod znakiem zapytania.

   • W latach 30 zeszłego wieku Edward Leedskalnin zbudował sobie coś w rodzaju ogrodowego zamku: Coral Castle. Użył do tego kilkutonowych głazów. Nie mówił jak tego dokonał ale powiedział „To proste, jeśli wiesz jak to zrobić”. Poniższy filmik pokazuje jak samodzielnie podnosi głaz 15 ton a i 30 ton nie stanowiłoby problemu. Filmik jest świetny, pokazuje również jak starszy pan kręci 25 tonowym głazem, jak tną je na proste klocki.

 8. Co do istnienia Izraelitów w Egipcie zawsze miałem wątpliwości jak czytałem te sprawozdanie.
  Co mnie tknęło:

  1. znając siłę Boga po plagach , gdzie faraon stracil pieroworodnego wraz z egipcjanami i jeszcze ścigali izraelitów i weszli do morza wiedząc ze morze moze ich zalac?.
  Doradcy i kapłani w takim momencie juz by zareagowali i by się zbuntowali po takiej decyzji faraona.

  2. Bracia Józefa to takie łotry że widząc cierpienia ojca nikt nie mogl mu powiedziec prawdy ?, że go sprzedali i moze życ?

  3. Dlaczego Jóżef już będąc od 9 lat przy władzy ,jako drugi po faraonie, nie wybrał sie do ojca i do rodziny albo nie probowal dowiedziec się co jest z jego rodziną ?

  Tym bardziej już panował od dwóch lat głod w Egipcie

 9. Mamy ciekawostkę : dlaczego zmieniono nazwę z Tyr na Sur ? , jesli takie miasta jak Ateny, Sparta , Rzym i wiele innych bardzo znanych , są nazwami oryginalnymi i nikt ich nie zmieniał od wieków a tu zmieniono nazwę miasta tak ważnego ? 🙂

  Encyklopedia powszechna PWN, wydanie 1988.

  Jest to dowód że zmiany były dokonane tylko na kartach Starego Testamentu a mieszkancy z pokolenia na pokolenie zachowywali oryginalną nazwę Sur.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s