redoctobermsz

Kto szuka ten znajdzie, a kto nie chce szukać to nigdy nic nie znajdzie

Septuaginta i dzisiejsze przekłady Biblii, cz. 1

12 Komentarzy

Ostatnio jest tu często omawiana kwestia Septuaginty i dzisiejszych przekładów Biblii, dlatego ten temat przybliżam filmem z mojego kanału Youtube:

Reklamy

12 thoughts on “Septuaginta i dzisiejsze przekłady Biblii, cz. 1

 1. Anonim writes:Anonim writes: "45:7 I am he that prepared light, and formed darkness; who make peace, and create evil; I am the Lord God, that does all these things." Taki fragment, w którym można przetłumaczyć "and create evil", czyli "stwarzam zło" znalazł się w tłumaczeniu Septuaginty, do którego link jest na zbawienie.com! To bluźniercze oskarżenie. Można też znaleźć fragment Księgi Kapłańskiej: 24:16 And he that NAMES the name of the Lord, let him die the death: let all the congregation of Israel stone him with stones; whether he be a stranger or a native, let him die for naming the name of the Lord. na jednej ze stron było tłumaczenie tego wersu jako Septuaginta zaś tłumaczy to : ονομαζων δε το ονομα κυριου θανατω θανατουσθω – co znaczy, że " jeśli ktoś wymawia imię Pana śmiercią umrze."

 2. To co piszesz to oddzielny temat do rozpatrzenia. Film pokazuje sposób w jaki walczono z LXX, jako taką. Wskazuje jak usuwano proroctwa mesjańskie z tekstów przed masoreckich, po to by z nich nie wynikało że chodzi o Isusa z Nazaretu.

 3. imsylii writes:Przepraszam cię bracie Mariuszu że to nie jest związane z tematem ale znalazłem tą stronę http://archeologiabiblijna.wordpress.com/która jest bardzo ciekawa.Niech Was Bracia i Siostry Bóg ma w swojej opiece!Niech się tak stanie!

 4. Dziękuję za tego linka do tej strony, to mnie zawsze ciekawiło, już nawet dałem do ulubionych i będę sukcesywnie podczytywał.

 5. imsylii writes:jeszcze raz przepraszam, znalazłem najnowszy słownik języka Egipskiego z powyższej strono oto adres https://oi.uchicago.edu/research/pubs/catalog/cdd/ . może się przyda. Niech Was Bracia i Siostry Bóg ma w swojej opiece! Niech się tak stanie!

 6. lożabeztajemnic writes:Cztery Ewangelie i większość listów uważano za część Pisma Świętego jeszcze za życia apostołów – już Piotr pisał o listach Pawła jako o Słowie Bożym (zob. II List Piotra 3,15-16), zaś Paweł cytował Ewangelię wg Łukasza jako Pismo Święte (zob. I List do Tymoteusza 5,18; Ewangelia Łukasza 10,7). Wobec tego już w I wieku istniał funkcjonalny kanon Nowego Testamentu.W II Liście Klemensa mamy cytat z kilku Ewangelii (Mateusza 9,13; Marka 2,17; Łukasza 5,32), które nazwane są Pismem. Musimy więc przyjąć, że około 130 roku uważano je za takie samo Pismo Święte, jak Stary Testament. Tertulian w połowie II w. pisał o czterech Ewangeliach, Dziejach Apostolskich, trzynastu listach Pawła, Liście do Hebrajczyków, I Liście Jana i Apokalipsie. W tym samym wieku Ireneusz wymienił cztery Ewangelie. Napisał: „Niemożliwe jest, aby Ewangelii było więcej lub mniej, niż jest”, przy czym wymienił Ewangelie Mateusza, Łukasza, Marka i Jana. Z II wieku pochodzi tak zwany kanon Muratoriego, który wymienia cztery Ewangelie i większość listów nowotestamentowych. Listę nowotestamentowych ksiąg wymienił także Orygenes (185-254).Chrześcijanie uważali księgi nowotestamentowe za część Pisma Świętego, do którego nie należy niczego dodawać, ani ujmować. Świadczy o tym reakcja na inicjatywę Marcjona z Pontu, który około 135 r. chciał oczyścić Pismo Święte z żydowskiego wpływu. Odrzucił Stary Testament i fragmenty Nowego, które do niego nawiązywały. W odpowiedzi na to Polikarp (69-155), uczeń samego apostoła Jana, nazwał go „pierworodnym Szatana”, a Tertulian (160-255) „myszką, która zabrała się za obgryzanie Ewangelii”.

 7. Originally posted by anonymous:

  Chrześcijanie uważali księgi nowotestamentowe za część Pisma Świętego, do którego nie należy niczego dodawać, ani ujmować.

  stary problem, który nie odpowiada na pytanie…..jacy to byli chrześcijanie, pszenica czy chwast?. Każdemu zadaje to pytanie nawet pomiotowi żmijowemu w kwestii tetragramu w ST, heksapli Orygenesa itp. , wszyscy zgodnie….milczą i do dzisiaj siedzą cicho.

 8. Originally posted by anonymous:

  Cztery Ewangelie i większość listów uważano za część Pisma Świętego jeszcze za życia apostołów –

  to co napisałeś wcale nie podważa materiału z filmu. To jest po prostu inny temat. Na to co piszesz jest w artykule: http://my.opera.com/red-october61/blog/2012/10/17/zasada-piaskowego-fundamentu-cz-2 , to jest cz. 2, a jest tez cz. 1 Namalowałeś jedną lipe: Terulian nawrocił sie dopiero ok 190 n.e. a swoje dzieła tworzył w pierwszej polowie …III w n.e. , a napisałeś II wieku n.e.

 9. Bóg jest mym Sędzią writes:Originally posted by Mariusz Szczytyński:Każdemu zadaje to pytanie nawet pomiotowi żmijowemu.PYTAM dlaczego ustanowiłeś się czyimś sędzią?.Dlaczego wybiegasz ponad Boga?. Kto dal ci prawo obrażać innych?Troszkę pokory proszę.

 10. Originally posted by anonymous:

  Bóg jest mym Sędzią writes:Originally posted by Mariusz Szczytyński:Każdemu zadaje to pytanie nawet pomiotowi żmijowemu.PYTAM dlaczego ustanowiłeś się czyimś sędzią?.Dlaczego wybiegasz ponad Boga?. Kto dal ci prawo obrażać innych?Troszkę pokory proszę.

  Bo sam Pomazaniec dokonał sądu: termin "pomiot żmijowy" jest terminem biblijnym : Mt 3:7 nwt-pl "Gdy ujrzał wielu faryzeuszy i saduceuszy przychodzących do chrztu, rzekł do nich: "Pomiocie żmijowy, kto wam podsunął myśl, żeby uciekać przed nadchodzącym srogim gniewem?"Mt 12:34 nwt-pl "Pomiocie żmijowy, jak możecie mówić rzeczy dobre, skoro jesteście niegodziwi? Bo z obfitości serca mówią usta."Mt 23:33 nwt-pl ""Węże, pomiocie żmijowy, jakże uciekniecie przed sądem Gehenny?"Łk 3:7 nwt-pl "Dlatego począł mówić do tłumów, które wychodziły, by mu się dać ochrzcić: "Pomiocie żmijowy, kto wam podsunął myśl, żeby uciekać przed nadchodzącym srogim gniewem?"i nie chodzi tu o obrażanie ale o określenie….stanu zródłowego poglądów w myśl słów Isusa jak wyżej. Nie ma to nic wspólnego z pokorą bo pokora to zdolność do przyznawania się do błędu. Pomiot żmijowy odrzucił Isusa i stan grzechu istnieje do…dzisiaj. Określenie nadal jest aktualne pomimo upływu prawie 2000 lat.Oczywiście że mogę zmienić określenie ale jak na razie na forum z tego typu ludzmi mam do czynienia i to ich te określenie generalnie dotyczy. Jeśli będę miał inne doświadczenie i merytoryczną dyskusję to takie określenie nie będzie oczywiście stosowane. Na dzień dzisiejszy nie mam innego doświadczenia, które wskazywało by ze jest …inaczej.

 11. P. Mariuszu. Nie śmiem nikogo obrażać. Ale proszę samemu odp. Czym byli 1 chrześcijanie? Wtedy możemy porównać poglądy. Bo tak nijak. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s