redoctobermsz

Kto szuka ten znajdzie, a kto nie chce szukać to nigdy nic nie znajdzie

Amen – czyżby to był zakamuflowany kult diabła? cz. 3

154 Komentarze

Dzisiaj rozpatrzymy kolejny kontrargument:

1. czy amen jest słowem greckim?

W tym przypadku zwolennicy Amen od razu mówią

"amen jest w hebrajskim i greckim i to jest to samo"

. W ten sposób w umysłach słuchaczy wbija się w podświadomość informację, że w tych językach jest to normalne i naturalne. W ten sposób celowo zniechęca się słuchaczy do dociekań i badania tematu. Nawet Konkordancja Stronga "unormalnia" istnienie amen w NT ale już podaje że to słowo jest pochodzenia "hebrajskiego" (będę pisał ten wyraz w nawiasach ponieważ kwestie językowe omówię potem) Link

I tu pada kolejna informacja w podświadomość słuchaczy polegająca na tym, że

amen jest w NT bo tak mówił Isus i apostołowie

. I nie ma problemu. Na pozór jest wszystko jak przed wiekami. Ale jak to bywa "diabeł tkwi w szczegółach" i siłą rzeczy zajmiemy się Starym Testamentem bo jest napisany po "hebrajsku", a więc jest swoistym żródłem. Generalnie można powiedzieć że głównym argumentem zwolenników Amen w Biblii jest fakt że występuje w Starym Testamencie i przez to jest w Nowym Testamencie. I na tym się ślad ma się skończyć i nijak nie wolno tego słowa amen powiązać z bogami Egiptu. I na tym polega wielowiekowy blef. Istotnie amen miało być ukryte tak, by nikt tego nie skojarzył własnie z głównym bogiem Egiptu. Mogę tu nawet powiedzieć bo tu nie chodzi o żadne zwykłe skojarzenie ale o fakt zapisany w Starym Testamencie. Zobaczmy na piktogram Amen zapisany egipskimi hieroglifami: który jest zapisany w tekście równoległym egipsko-angielskim:

Jaki stąd wniosek wynika? wręcz najistotniejszy: egipski Amen = Ammon zapisany pismem klinowym (Asyria), "hebrajskim"/aramejskim(Babilon, Izrael), koptyjskim (Egipt), greckim.

czym jest więc Ammon po "hebrajsku" i grecku?.

Jest w tych językach odpowiednikiem egipskiego Amen, jak Margaret po angielsku i Małgorzata po polsku.

jak widać mamy odnośnik do Nahuma 3;8 (teksty masoreckie ST (BW))

Czy jesteś lepsza niż No-Ammon, które leżało nad Nilem, otoczone zewsząd wodami? Morze było jego wałem, wody jego murem.


porównaj z tym linkiem Link
W Starym Testamencie w wersji masoreckiej mamy i Amen i Ammon.

I to jest koronny dowód że Amen w ST nie powinno być. Jak to się stało że egipski Amen dostał się do języka aramejskiego/"hebrajskiego"?

za sprawą synkretyzmu przez podboje:

Gdy Semici, wtedy Akadyjczycy dokładnie, podbili Sumer to wchłaniali sumeryjską kulturę, ale także do języka zaczęły przenikać słowa sumeryjskie. A jako, że Semici podbili Sumerów, to naleciałości na Semitów spadały na innych Semitów.

Tak samo Asyryjczycy podbili Egipt:
wiecej w tym linku: Link Potem Asyria została podbita przez Babilon, Izraelici dostali się do niewoli Babilońskiej i przynieśli ze sobą język Babilonu zwany aramejskim i za czasów Isusa istniał jako dialekt tego języka zwany dzisiaj judeo-aramejskim:

Język judeo-aramejski był dialektem języka aramejskiego, którym Żydzi posługiwali się w okresie Drugiej Świątyni Jerozolimskiej, czyli w latach 587 p.n.e.-70 n.e. Był najprawdopodobniej językiem ojczystym Jezusa. Był to język aramejski z wpływami języka hebrajskiego. Napisano nim Talmud.

wiecej w tym linku

W ten sposób Amen z Egiptu przewędrował do ST a zwyczaj Amen na końcu modlitwy wprowadzili Talmudyści i wprowadzili Amen do swojej wersji Starego Testamentu, zwanego tzw. tekstami masoreckimi. (Kodeks Leningradzki)

Mędrcy Talmudu dostrzegają wielkie znaczenie tego słowa. Rabbi Hanina wskazuje na to, że trzy litery, z których zbudowane jest amen (EMN) są pierwszymi literami El Melech Neeman ("Bóg, Król Prawdziwy"). W ten sposób amen stanowi potwierdzenie Boskiego Królestwa. (Szabbat 119b).
Halacha (prawo żydowskie) mówi, że każdy, kto słyszy kogoś innego, wymawiającego błogosławieństwo, powinien odpowiedzieć na zakończenie amen (OH 215:2, 124:6).

Link

Jesli Amen w ST nie powinno być, to co powinno?

Mamy tu inną wersję ST nazywa się Septuaginta, jest to grecki przekład ST z języka paleo-hebrajskiego.

Powstaje tu pytanie co się stało z językiem oryginalnym paleo-hebrajskim?

Ale o tym następnym razem i to ma też związek z Amen.

154 thoughts on “Amen – czyżby to był zakamuflowany kult diabła? cz. 3

 1. Maciek writes:Originally posted by red-october:dlatego nie dziwcie się że piszę kontrowersyjne artykuły, które jak na razie nie idzie obalić.Mariusz artykuł o zwrocie "amen" już jest obalony lecz po prostu to do Ciebie nie dociera.

 2. Originally posted by anonymous:

  Mariusz artykuł o zwrocie "amen" już jest obalony lecz po prostu to do Ciebie nie dociera.

  Nie ma problemu, jak tak uważasz to niech tak zostanie. Rozejdżmy się w pokoju.

 3. kybernetes writes:Niech pan sobie nie myśli że to pan jest prześladowany za swoje poglądy a nas świat miłuje.Ja po prostu jestem przeciwko negowaniu wielu spraw które dyskredytują"Słowo Boże".Ja nie uważam dla przykładu,Pawła za wywrotowca a raczej za kogoś kto wyprzedza w pojmowaniu, innych naśladowców Chrystusa.Mimo jego objawień nie jest on irytujący i nieprzystępny dla wiernych. Do dzisiaj nie ma pism które by go dyskredytowały i obnażały rzekome jego kłamstwa.Wręcz przeciwnie,bracia za nim płakali kiedy mówił o rozstaniu. To on obnażał fałszywych apostołów którzy żyli według ciała,gardząc krzyżem Chrystusowym.A pan mówi że to on jest fałszywy. A nie pomyślał pan o sobie że to może pan głosić kłamstwa i odstępstwo. Wywleka pan pojęcia i nadaje im demoniczne znaczenie.A przecież pisze że szatan jest jak ryczący lew, zaś o Jezusie pisze że jest lwem z plemienia Judy. To może Chrystus dla pana to diabeł bo użyto podobnego określenia "lew"? Absurd goni absurd!!!Pan Kubik głosi poglądy dalekie od duchowości a pan mu w tym pomaga.Lecz Chrystus zna tych którzy do niego należą i nie pozwoli ich skazić fałszywymi poglądami.

 4. Originally posted by anonymous:

  A przecież pisze że szatan jest jak ryczący lew, zaś o Jezusie pisze że jest lwem z plemienia Judy.

  tu jest diametralna różnica: lew w liście Piotra jest ryczący i gotowy pożreć i ma opis: diabeł a Isus jest jak lew – młody dynamiczny, odważny i nieustraszony w spełnianiu woli swojego Ojca. To samo określenie ale zupełnie inne…funkcje. Teraz łapiesz?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s