redoctobermsz

Kto szuka ten znajdzie, a kto nie chce szukać to nigdy nic nie znajdzie

Amen – czyżby to był zakamuflowany kult diabła? cz. 1

24 Komentarze

Słowo Amen jest dzisiaj bardzo rozpowszechnione. Jest nawet takie określenie: "jak amen w pacierzu". Jednakże wiele osób wierzących zaczęło zwracać uwagę i pytać: co to słowo znaczy?, czy powinniśmy je wymawiać?. Te pytania przede wszystkim wynikły z faktu że w tym roku po ukazaniu się artykułów na temat tzw. "imienia Bożego", "apostolstwa" Pawła, oszustw z imieniem Jezus, wielu chrześcijan zaczęło dość wnikliwie analizować dotychczasowe standartowe poglądy. I tak przyszła kolej na słowo Amen. W odpowiedzi na te pytania pojawił się film pod tytułem:Czy można uzywać Amen?. I od razu rozpoczęła się "wojna światów".Z miejsca powstała kontrargumentacja polegająca na tych argumentach: …

1.Naukowcy dokładnie nie wiedzą jakie samogłoski wpisać do hieroglifów spółgłoskowych egipskich, dlatego raz naukowcy piszą Amon, Amun, Amen a rzadziej Imen
2. Amen to spreparowane przez satanistów imię boga egipskiego pochodzące z Biblii diabła
3. Amen to zwrot uwiarygadniający chrześcijan
4. W Biblii jest i Amon i Amen i dotyczą zupełnie różnych określeń
5. W języku greki koine i aramejskim (hebrajskim) jest identyczne słowo amen i znaczy to samo: albo "na pewno" albo "tak jest"

Pozornie obrońcy Amena, mieliby racje i słuszność ale jak to zwykle bywa "diabeł tkwi w szczegółach".
Jednakże nawet nie trzeba się specjalnie wysilać wchodząc w szczegóły i obalając każdy z tych w/w punktów, ponieważ pytanie brzmi: czy powinno się wymawiać Amen.

I tu argumentacja jest bardzo prosta: czy Isus używał amen ?
I tu skorzystamy z kilku przekładów i przeanalizujemy końcówkę Mateusza 6;13, gdzie jest tzw. modlitwa wzorcowa:

Mt 6:13 bgn "i nie wprowadź nas w doświadczenie, ale nas wybaw od złego. Albowiem Twoje jest Królestwo, moc i chwała na wieki wieków. Amen."
Mt 6:13 bw "i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego; albowiem twoje jest Królestwo i moc, i chwała na wieki wieków. Amen."

a to przekłady w których nie ma amen na końcu modlitwy wzorcowej :

Mat 6: (13) i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego! (BT)
Mat 6: (13) I nie dozwól nam ulec pokusie, ale wybaw nas od złego.
(BP)

Rozbieżność jest spowodowana treścią wyjściową do przekładu, danego manuskryptu Biblijnego. Jedne podają amen na końcu modlitwy wzorcowej a drugie nie podają słowa wcale. A to już jest świadectwem że "coś już nie jest tak". Jak rozwiązać ten problem?

Zobaczmy na przykład człowieka który był przybranym synem córki faraona Egiptu. O kim mowa?.

O Mojżeszu. Wychowany na dworze faraona nie wiedział co znaczy Amen?. Oczywiście że tak,

Dlatego w zawartej w Starym Testamencie jego modlitwie…nie ma na zakończenie amen. Psalm 90 – ty.

Tym wzorem Dawid też nie używa amen w swojej modlitwie zanotowanej w Psalmie 17 – tym.

Modlitwa przy poświęceniu świątyni Salomona też nie zawiera amen. 1 Królów 8:22-53.

Tym bardziej Isus Pomazaniec nie uczył by używać amen na końcu modlitwy i nie podał amen na końcu modlitwy wzorcowej. Można tu od razu powiedzieć że temat amen znał o wiele lepiej od Mojżesza.

Od razu powstaje pytanie: to dlaczego w niektórych manuskryptach na koniec modlitwy wzorcowej jest amen?
Ponieważ treść tych manuskryptów w tej kwestii, odzwierciedla poglądy religijne z czasów pochodzenia manuskryptów czyli połowa IV wieku n.e., a to już jest 320 lat po śmierci Pomazańca. Wtedy chwast był już wybujały: Mat 13 rozdział. Dlatego amen został dopisany w niektórych wersetach i nawet zamieniono greckie istniejące do dzisiaj słowo w tych manuskryptach.( o tym napiszę w innych częściach)

Tu jest przy okazji ciekawostka: główny orędownik stosowania amen na końcu modlitwy, czyli KRK w Biblii Tysiąclecia nie ma… amen na końcu modlitwy wzorcowej Isusa. Odpowiednio też nie ma go w tym miejscu w przekładzie interlinearnym Vocatio grecko-polskim NT. Oba te przekłady katolickie powstały na bazie…Kodeksu Watykańskiego!

Z miejsca powstaje pytanie: skąd się wziął ten zwyczaj?

Popatrzmy:

Mędrcy Talmudu dostrzegają wielkie znaczenie tego słowa. Rabbi Hanina wskazuje na to, że trzy litery, z których zbudowane jest amen (EMN) są pierwszymi literami El Melech Neeman ("Bóg, Król Prawdziwy"). W ten sposób amen stanowi potwierdzenie Boskiego Królestwa. (Szabbat 119b).
Halacha (prawo żydowskie) mówi, że każdy, kto słyszy kogoś innego, wymawiającego błogosławieństwo, powinien odpowiedzieć na zakończenie amen (OH 215:2, 124:6).

zródło: Link

Już wiemy, że z ideologii Judaizmu, ale z jakiego okresu?, tu musimy zobaczyć jakiego okresu dotyczy Talmud :

Talmud jest uporządkowanym zbiorem praw religijnych, opartych na rozważaniach rabinów żyjących między III w. p.n.e. a VI w. n.e. Ścisłe przestrzeganie wielu nakazów mojżeszowych zapisanych w Torze nie było technicznie wykonalne po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej i dlatego rabini musieli ustalić wiążące dla wszystkich żydów religijne zasady życia w warunkach wygnania.

No i proszę tu jest "pies pogrzebany". Zwyczaj pochodzi z "plemienia żmijowego" a "chwasty chrześcijaństwa" przejęły to i wpisały do NT.

Praktycznie w tym momencie można zakończyć argumentację, ale to się nie da. Co najmniej musimy się dowiedzieć:
1. czy amen jest słowem greckim?
2. czy naprawdę naukowcy nie wiedzą jakie wstawić samogłoski do spółgłoskowych hieroglifów egipskich? by odczytać tekst? a tym bardziej imiona?
3. jak to się stało ze słowo amen znalazło się w Tekstach Masoreckich ST a co mówi na ten temat Septuaginta (LXX)?

Te i inne pytania przeanalizujemy w następnych częściach. Materiał jest obszerny i bardzo ciekawy.
Mariusz Szczytyński

24 thoughts on “Amen – czyżby to był zakamuflowany kult diabła? cz. 1

 1. Anonim writes:Leczenie osobie piszącej jest potrzebne.

 2. Bardzo dobry artykuł … cz.2 zapewne będzie gwoździem do trumny.

 3. Originally posted by anonymous:

  Leczenie osobie piszącej jest potrzebne.

  to nie pisz nie będziesz musiał się leczyć.

 4. Anonim writes:Kolejny atak na KATOLICYZM? Katolicy używając tego czteroliterowego słowa nie mają żadnej woli wzywania egipskiego bóstwa! Zajmijcie się prawdziwymi problemami, a nie odwodzeniem od prawdziwego Kościoła!

 5. Originally posted by anonymous:

  Anonim writes: Katolicy używając tego czteroliterowego słowa nie mają żadnej woli wzywania egipskiego bóstwa!

  Nikt w to nie wątpi, ale po co wypowiadać to słowo? Wierzymy, że w imieniu jest jakaś moc, że mówiąc je skupiamy na sobie uwagę tej osoby. Czy chcemy by zły ciągle na nas patrzył, słuchał naszych modlitw do Boga? "Tak na prosty chłopski rozum" bezwiednie sprawiamy, że diabeł jest blisko nas.

 6. Originally posted by anonymous:

  Katolicy używając tego czteroliterowego słowa nie mają żadnej woli wzywania egipskiego bóstwa!

  Nie zainteresowało ciebie to że cała Biblia została przetłumaczona na j.polski ale słowo Amen nie. Oznacza to, że tego słowa się nie tłumaczy. Czyli jest to nazwa własna. Originally posted by anonymous:

  Kolejny atak na KATOLICYZM?

  Czy naprawianie uszkodzeń w samochodzie to atak na samochód?My tutaj pokazujemy biblijne uszkodzenia. Nie jest to żaden atak na Biblię czy katolicyzm – myslisz, że pisząc to co nas boli przestaliśmy wierzyć w Boga? Właśnie dzięki takim chrześcijanom jak Mariusz możemy uniknąć wielu pułapek które diabeł porozstawiał w Biblii, w kościołach czy zborach.

 7. Originally posted by bbc-poland:

  Nie zainteresowało ciebie to że cała Biblia została przetłumaczona na j.polski ale słowo Amen nie. Oznacza to, że tego słowa się nie tłumaczy. Czyli jest to nazwa własna.

  spokojnie nie wszystko od razu, będzie i to, bardzo dokładnie wytłumaczone w pozostałych częściach. Temat jest obszerny i niesamowicie interesujący.

 8. Amon/Amen to bardzo stare bóstwo egipskie i jeśli wierzyć temu, co piszą, to ten kult trwał od XXII wieku p.n.e do VII p.n.e., czyli jakieś 1500 lat (o ile dobrze kalkuluję). Okres ten obejmuje Mojżesza (i wielu innych), więc na pewno Mojżesz był obeznany z tą nazwą bożka. Przez ten okres był nie tylko bóstwem lokalnym, ale także i narodowym. Na mniej więcej 100 lat przed niewolą babilońską kult upada na rzecz Ozyrysa, w Egipcie oczywiście. Ale na tereny, powiedzmy, Mezopotamii musiało się to bóstwo jakoś dostać – jeśli jest w aramejskim języku to słowo.To wszystko jest teraz bardzo widoczne, to, jak te wszystkie kultury na siebie wpływały, i jak ważny powinien być dla ówczesnych Izraelitów zakaz integrowania, łączenia się z innymi narodami. Niestety bóstwa przejmowali, łamali zakaz. Strasznie słabo znam historię tamtych ziem w tamtym okresie. I myślę, że trzeba patrzeć całościowo, na ziemie od Egiptu po Persję. Ciekawe rzeczy z tego wyjdą. Dobry artykuł. Pozdrawiam

 9. slawista writes:W języku czeskim słowo "szukać" znaczy… nie powiem co, bo nie wypada. Czy z tego powodu mamy przestać go uzywać?

 10. Kiedyś się zastanawiałem czy szatan słyszy nasze modlitwy do Boga i chyba słyszy skoro wszczepił słowo "amen" które przekierowuje modlitwy wprost do niego.

 11. Originally posted by anonymous:

  W języku czeskim słowo "szukać" znaczy… nie powiem co, bo nie wypada. Czy z tego powodu mamy przestać go uzywać?

  spokojnie poczekaj do następnych części. Nawet to co piszesz będzie wydetalizowane wręcz niedwuznacznie.

 12. Originally posted by d4r3q:

  Kiedyś się zastanawiałem czy szatan słyszy nasze modlitwy do Boga i chyba słyszy skoro wszczepił słowo "amen" które przekierowuje modlitwy wprost do niego.

  Na mój chłopski rozum to szatan jest aniołem (upadłym)i ma taki poziom poznania, jak aniołowie. We wszystkich anielskich interwencjach widać wyraźnie, że anioł wie to, co objawił mu Bóg oraz to, czego dowiedział się ze słów i czynów człowieka. Ponadto Biblia zdaje się wykazywać, że znajomość ludzkich myśli jest zdolnością wyjątkową – posiada ją jedynie Bóg i nasz Pan.Bóg zna ludzkie myśli, szatan nie. Między innymi dlatego szatan nienawidzi modlitwy tej w myśli bo nie wie, o czym człowiek rozmawia z Bogiem. Niech znajdą uznanie słowa ust moich i myśli mego serca u Ciebie, Panie, moja Skało i mój Zbawicielu! (Ps 19,15) Pan zna myśli ludzkie: że są one marnością. (Ps 92,6) A Jezus, znając ich myśli, rzekł: Dlaczego złe myśli nurtują w waszych sercach? (Mt 9,4)Ale jak napisałem na wstępie to tak na mój chłopski rozum.

 13. Originally posted by anonymous:

  slawista writes:W języku czeskim słowo "szukać" znaczy… nie powiem co, bo nie wypada. Czy z tego powodu mamy przestać go uzywać?

  Ja wiem co znaczy to słowo bo mieszkam kilka kilometrów od Słowacjii i powiem Ci że na Słowacjii używam "hladać".Chociaż ten wyraz o którym myślisz po słowacku brzmi "szuhać" a nie szukać więc drobna różnica jest 😆 Co do arta to ja też czekam na dalsze części. Naprawde warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.

 14. margo writes:Zawsze zastanawiało mnie to, czy szatan zna nasze myśli. Dlatego wolę nie modlić się na głos(w razie czego). A teraz nie mówić też w myśli słowa amen

 15. Anonim writes:A słowo "Yah" [ja] po polsku oznacza pierwszą osobę liczby pojedynczej, po niemiecku – tak i nie ma nic wspólnego z egipskim bogiem księżyca. A słowo HOVAH ma bardzo niepokojące znaczenie w aramejskim – ang. ruin, mischief, disaster – ruina, psota, katastrofa. Skąd się wzięło imię Jehovah i od kiedy jest ono używane? Po grecku i arabsku występuje [amiin]. Dlaczego tak zaparcie walczycie z amen, anie np. z lubieżnością zatapiającą świat? To Wielkie Zamieszanie religijno-filozoficzne jest czymś naprawdę wstrętnym. Niektórzy tłumaczą, że antykoncepcja czy stosunki analne z żoną są dozwolone, ale takie rzeczy kojarzą się z oczywistym nieporządkiem, chaosem. Mnóstwo chce służyć Stwórcy, ale należą do religii wzajemnie grożących drugim wiecznym potępieniem – koszmar! Kto zwiódł ludzkość? Istnieje wiele stanowisk w różnych religiach. Nie chcę niczyjego potępienia. Na przykład siłą islamu jest podważenie STAREGO TESTAMENTU, części chrześcijańskiej Biblii. Ateiści powołują się na rzekome niemoralności Stwórcy wynikające ze złej interpretacji ksiąg. Szkoda mi innowierców.

 16. Originally posted by anonymous:

  Dlaczego tak zaparcie walczycie z amen, anie np. z lubieżnością zatapiającą świat?

  ponieważ jest to w rzeczywistości imię diabła a co ciekawe są tacy co próbują tego bronić. Nawet dzisiaj imię Amen jest bardzo rozpowszechnione, nie tylko w czasach starożytnego Egiptu.

 17. Tak szatan diabeł przybierał wiele postaci w starożytności i w różnych kulturach, cywilizacjach na ziemi, cały czas ta sama osoba przybierała różne imiona i postacie by tylko odbierać cześć należną Bogu. Widoczne podobieństwa w wyglądzie, sposób oddawania czci, symbole, atrybuty podobieństwo w składaniu ofiar. Amon-Re to najważniejszy bóg egipski bóg-słońce,dziś w kościołach widzimy podobieństwo w obrazach przedstawiających Boga czy Jezusa z aureolą bądź promieniami słonecznymi.

 18. Anonim writes:No cóż, czy Amen to dogmat dla katolika? Jeżeli tak, to amen nie oznacza Amona-Re, lecz "niech się stanie". Tylko katolicy mogą być zbawieni – mi nie chodzi tu o dyskryminację czy okrucieństwo, ale o nieheretyckość… To każdy miałby zwodzić? Amen – a-men – angielski przydomek oznaczający nie – a i men – mężczyźni -ewentualnie ludzie; amen – nie ma mężczyzn – ludzi – nie ma życia pozagrobowego (a-men przetłumaczone jako kult mortalizmu, unicestwienia, bezsensu). A Ra po masorecko-hebrajsku znaczy… ZŁO!

 19. MarylaK writes:Pomijając antysemickie wnioski i komentarze, taka dyskusja mogłaby się spokojnie toczyć w gronie językoznawców. Ten blog ma jednak inny charakter – ponoć chodzi Wam o wiarę w Boga i zbawienie? – a tu już zupełnie nie widzę celu ani sensu w spieraniu się o słowa. I podgrzewaniu międzywyznaniowych animozji.

 20. Originally posted by janeklenart:

  Oczywiście wystarczy przeczytać kontekst slow Syna Bożego aby dowiedzieć się ze użył "Amen" według Vocatio w wierszu 16. Podobnie i Biblia Gdańska zawiera w 16 wierszu "zaprawdę". Strong(281)

  właśnie nic podobnego, to o czym mówisz jest w innej konstrukcji zdania. Koniec modlitwy jest na wersecie 13. A co do reszty jeszcze nie napisałem 4 części,Amen w wersecie 16 jest na początku zdania a wg oficjalnej nauki ma być na końcu modlitwy a nie jest.

 21. Jola writes:Podpisuje się pod Marylak i zgadzam całkowicie ten blog służy innym celom.Przykre ze początek zapowiadał się obiecujący a teraz to czysta herezja.

 22. Nieprowokacyjnie zapytam.Co to znaczy antysemickie?

 23. Originally posted by anonymous:

  Jola writes:Podpisuje się pod Marylak i zgadzam całkowicie ten blog służy innym celom.Przykre ze początek zapowiadał się obiecujący a teraz to czysta herezja.

  mogę spytać o te cele? Ja widzę tylko Mat 7:7, niestety zachowanie równowagi przy rozbieżnych poglądach dla niektórych jest trudne. Dlatego te problemy, ale wierze że wszyscy się "dotrą" i więcej nie będzie problemów. Dobrze że jest wymiana poglądów. A co do określeń moich to są to określenia Biblijne "pomiot żmijowy". Niestety żyjemy w świecie propagandy a wystarczy przebić się przez tę barierę to wtedy "widzisz ją od tyłu" no i pojawiają się pytania a po pytaniach zaczyna się weryfikacja tradycyjnych poglądów i wtedy już jest "herezja". Ja to tak widzę i jestem przekonany po doświadczeniach że tak jest.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s