redoctobermsz

Kto szuka ten znajdzie, a kto nie chce szukać to nigdy nic nie znajdzie

Wstęp do broszury na temat krwi

1 komentarz

Autorytety są nam potrzebne ale…odpowiednie.Różnica miedzy dobrym a złym polega na tym ze ten właściwy uczy samodzielnego myślenia, a niewłaściwy myśli za ciebie. Z tego powodu Goethe napisał ze autorytety są główną przyczyną tego ze ludzkość stoi w miejscu. W szczególny sposób uwidacznia się to na płaszczyznie religijnej. Spekulacje uzyskują tam rangę dogmatu. Za dobry przykład mogłoby tu posłużyc prawo dotyczące spożywania krwi. Biblia nie pozostawia wątpliwości co do znaczenia tego przykazania, chodzi o symboliczne uszanowanie życia którego krew jest nośnikiem. …

Nic mniej nic więcej, poza tym co zawiera się w samym prawie: nie wolno ci spożywać mięsa wraz z krwią! i tu pojawiają się autorytety, które – jak to ujął Erich Maria Remarque : tylko w jednym różnią się od Boga ze Bóg wie wszystko a oni wszystko wiedza lepiej. Naraz okazuje się że Bóg nie ma wcale na myśli tego co powiedział ale o wiele więcej, prawo to ma szersze znaczenie i dotyczy tez transfuzji krwi.
Skąd takie przypuszczenia?. Gdyby ci lekarz zabronił spożywania alkoholu czy to znaczy ze móglbyś sobie jego wstrzyknąć do żył?. Ten z pozoru logiczny argument ma jednak poważne słabości, chodzi tu o okoliczności: np. wyciąg z maku powszechnie jest używany za narkotyk, z punktu widzenie chrześcijanina środek jest nie do przyjęcia ale co się dzieje gdy ten sam chrześcijanin cierpi z powodu raka?. Czy sumienie mu zabrania przyjęcia morfiny? -nie!, dlaczego?, Co uległo zmianie?. właśnie okoliczności- człowiek cierpi. Ci co potrzebują krwi również cierpią , żywcem się duszą i ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, dlaczego wiec nie mogli by przyjąć życiodajnego płynu?. Biblia tego zabrania?!. Pytanie jednak brzmi: kto tego zabrania?
Biblia czy autorytety?. Mówi się, ze chodzi o okazanie szacunku wobec świętości życia, ale czy rzeczywiście?!. Czy o człowieku który dobrowolnie pozbawia się życia można powiedzieć że szanuje te życie?. Taka decyzja zaprzecza temu co rzekomo chciałby udowodnić. Jeżeli coś szanuje to na pewno nie własne życie.
Skoro z przykazania dotyczącego jedzenia zostało wyciągnięte tak daleko posunięte wnioski, nasuwa się pytanie: czy ta interpretacja jest zgodna z Pismem Świętym dla twórców strony religijnej. Jedynym autorytetem przy rozważaniu kwestii krwi jest Biblia.
Mariusz Szczytyński

Reklamy

One thought on “Wstęp do broszury na temat krwi

  1. Bardzo celny wpis, Mariuszu. Ja bym jeszcze dodala, ze zaufanie do autorytetow nie powinno isc w parze z zawieszeniem zdrowego rozsadku, a niestety czesto idzie… Jezus wiele razy o tym przypominal – chocby uzdrawiajac w sabat lub biorac w obrone uczniow zrywajacych w sabat klosy dla zaspokojenia glodu. Problem w tym, ze tzw. autorytety bardzo wybiorczo i ahistorycznie traktuja Biblie, a my czytamy ja pod ich dyktando, zamiast formatywnie (i z zaufaniem do Ducha Swietego) medytowac nad danym nam w niej swiadectwem wiary wielu ludzkich pokolen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s