redoctobermsz

Kto szuka ten znajdzie, a kto nie chce szukać to nigdy nic nie znajdzie

Zasada „piaskowego fundamentu” cz. 2

57 Komentarzy

Jak już wspomniałem w poprzedniej części, na budowlę obecnego kanonu Nowego Testamentu, wylejemy potoki "historycznej wody". Dlatego zacznijmy od początku i zadajmy sobie podstawowe pytanie: co rozpowszechniała Dwunastka zakładając zbory? Odpowiedz jest prosta – tylko… ewangelie, bo nie było nic innego. Oczywiście posiadali Septuagintę, by wykazywać, że Isus z Nazaretu jest obiecanym Pomazańcem. Istnieje tez pogląd, że ewangelie spisano kilkadziesiąt lat po śmierci Pomazańca. Z tym poglądem trudno się zgodzić, gdy wyobrazimy sobie sytuację, że apostołowie zakładają zbór. Co prawda ich osobiste świadectwo i cytaty z Septuaginty razem stanowią przekonywujący argument, ale powstaje pytanie, czy zostawiliby nowo powstały zbór bez żadnego spisanego zwoju o służbie i życiu Isusa?. …

Już niejako "z automatu", w trybie natychmiastowym, zachodziła potrzeba spisywania ewangelii. A niezależnie od tego, musiało to nastąpić za ich życia, bo jak miałyby się spełnić słowa Pomazańca:

J 14:26 "Ale Wspomożyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, ten was nauczy wszystkiego i przywiedzie wam na pamięć wszystko, co ja wam powiedziałem"

a to własnie mówił do Dwunastu. W tym wersecie nie jest sprecyzowany czas, kiedy miałoby następować spisywanie ewangelii, ale ponieważ mieli otrzymać Ducha Świętego, nastąpiło to bardzo szybko ze względu na zapotrzebowanie:

Dz. Ap.2: (41) Ci więc, którzy przyjęli Jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz.(BT)

Co było dalej? Czy tak zostało, czy coś się zmieniło? Tak, zmieniło się – do trzech ewangelii (kwestia Ewangelii wg Lukasza i Dziejów Apostolskich będzie omówione w oddzielnym arcie), dwóch listów Jana, doszła ostatnia księga Objawienia.

Sama treść tej ksiegi wskazuje na fakt, że powstała przed zburzeniem Jerozolimy w 70 r. n.e. Rozdziały 6-7 opisują sytuację, jaka panowała w Palestynie na krótko przed wybuchem powstania żydowskiego. W rozdziale 11 znajduje się opis świątyni w Jerozolimie, więc nie jest jeszcze zburzona.

I tak kanon pilnowany przez apostołów był bardzo prosty: 3 ewangelie, listy 1 i 2 Jana i Apokalipsa wg. Jana. Razem 6 ksiąg. Pewnie od razu co niektórzy "skoczą do gardła" i od razu zareagują: "przecież są jeszcze listy Piotra, on tez należał do Dwunastki. Owszem, należał, ale problem z tym, czy Piotr te listy napisał. Ale o tym za chwilę. Tak, jak prorocy Starego Testamentu, tak apostołowie pilnowali, by żadne "lewe" pisma nie wkradły się do obiegu. Powstaje więc pytanie, jak to się stało że z 6 pism powstało 27?
Odpowiedz jest bardzo prosta: za sprawą odstępstwa od wiary, zresztą ten proces został przepowiedziany:

Mat 13: (25) Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. (26) A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. (BT)

Tu musimy zwrócić uwagę na fakt że "ludzie spali". O co tu chodzi? – o śmierć apostołów. Dopóki żyli, to pilnowali, by żadne heretyczne pisma nie skażały zboru Pomazańcowych natomiast kiedy umarli, to zgodnie z proroctwem diabeł zasiał… swoje nasienie. Czym są nasiona z których wyrósł chwast, czyli pozorni chrześcijanie?, to były …heretyckie pisma, które docelowo zdominowały ziarna pszenicy.
Teraz musimy się zatrzymać i przypomnieć bardzo ważne wnioski z poprzednich artykułów:

Dwunastka apostołów była jedyną drogą przekazu nauk Isusa, eliminuje on tym sposobem jakąkolwiek inną drogę przekazu jego nauk.

Dlatego trzeba prześledzić historię, a ona posłuży nam za "ulewę i potoki wody", a przy tym zapamiętajmy datę 68 r.n.e. jako koniec apostolskiego kanonu.
1. Klemens Rzymski w 96 r. (28 lat póżniej) wspomina o ośmiu księgach i po raz pierwszy wprowadza… listy Pawła (cytowane są dwa listy)
2. Ignacy z Antiochii w 115 r.n.e. uznaje siedem ksiąg i tu nawet nie wspomina o listach Pawła
3. Polikarp ze Smyrny uznaje 15 ksiąg NT (ur. ok. 69-82, zm. 22 lutego 156)
4. Kanon Muratoriego z 180 r.n.e. – napisany w Rzymie – ujawnia "wysyp" listów Pawła, ale co ciekawe brakuje w nim bardzo ważnych listów na które powołują się obrońcy Pawła.
Zobaczmy:

Nie ma w nim pism takich jak: List do Hebrajczyków, List Jakuba, dwa Listy Piotra i Trzeci List Jana

A co takiego jest w tych listach Piotra? – słynne wersety:

2 Pt: 3: (15) a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, (16) jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę.

Te wersety stanowią dla dzisiejszych zwolenników Pawła swoistą "brzytwę dla tonącego", ale w drugiej połowie II wieku n.e. nie były brane pod uwagę i nie były uważane za… kanoniczne. Jak widać, ten "łącznik legalizacyjny" listów Pawła z Dwunastką wtedy… nie istniał. Widocznie ówczesne "chwasty" uważały, że wystarczy jeden "łącznik legalizacyjny" dla zażegnania sporów, w postaci istniejącej księgi Dziejów Apostolskich (ale na ten temat napisze oddzielny art). Kolejny wniosek: ziarno diabła w drugiej połowie II wieku, i wcześniej, jest mocno wysiewane, ale jest już około 100 lat po śmierci apostołów i kilkadziesiąt lat po śmierci ich uczniów.
5. IV wiek n.e. (co najmniej 330 lat po śmierci Isusa) na mocy trzech chwastowych soborów:

W 363 roku naszej ery, Sobór w Laodycei zdecydował, że tylko Stary Testament (wraz z Apokryfami) i 27 ksiąg Nowego Testamentu mogły być odczytywane w kościołach. Sobór w Hippo (393 rok naszej ery) i Sobór w Kartaginie (397 r.) także uznały te 27 ksiąg Nowego Testamentu za właściwe.

więcej w artykule: obecny kanon Nowego Testamentu.
I tu się wyłania swoista paranoja: wszystkie religie, denominacje a nawet "niezależni" nauczyciele internetowi, jadą na tym samym wózku. Wszyscy oni zgodnie nawet nie poruszają tzw. "kwestii kanonu". Nie dyskutują na ten temat i są co do niego zgodni. Dlatego ich nauki, tak jak i ten kanon, są mieszaniną prawdy i kłamstwa. Wszyscy oni nauczają na przykład, że po śmierci apostołów doszło do odstępstwa od wiary i powstały chwasty, a jednocześnie nie przeszkadza im brać za pewnik decyzje chwastowych soborów, które działały około 300 lat po śmierci Dwunastu!!! Przez to sami stają się wszyscy… chwastami. Nie inaczej.
A to znaczy, że słuchają słów Isusa ale ich już… nie wykonują.

I jeszcze mamy wichry propagandy, ale o nich już w następnej części.

post scriptum

kwestia ewangeli wg Łukasza została szczegółowo omówiona na tym blogu
Mariusz Szczytyński

Reklamy

57 thoughts on “Zasada „piaskowego fundamentu” cz. 2

 1. Originally posted by anonymous:

  Słowianin writes:.COLUMBO„Myślenie że powinniśmy przestrzegać prawo Mojżeszowe jest diabelskim kąkolem” a za chwile ten sam autor nie zaprzecza, ze 10 przykazań jest częścią prawa Mojżeszowego – z tego wynika ze przestrzeganie 10 przykazań jest również „diabelskim kąkolem”. Ciekawe co na to Bóg.

  Jak widzicie z powodu problemów opery zninęły moje komentarze. Słusznie zauważyłeś Słowianin. Rąbnołem sie pisząc komentarz. Wcześniej pisałem o Mojżeszu. i zamiast napisać MYSLENIE ŻE POWINNIŚMY PRZESTRZEGAĆ SABAT LUB PODZIAŁ ZWIERZĄT NA CZYSTE I NIECZYSTE …napisałem jak było widać.
  Jeśli chodzi o 10 Przykazań to w kazaniu na górze Isus zaostrzył prawo. Teraz nie wystarczy już nie zabijać ale nie wolno sie nawet gniewać na blizniego. Nie wystarczy powstrzymać sie od cudzołóstwa ale nawet pożądliwe spoglądanie na kobiete jest grzechem.Prawo Mojżeszowe było dla Żydów nas obowiązuje prawo Chrystusowe.

 2. POchwała za Pawła + pytanie:)skąd wiadomo, że 1 i 2 list Jana nie był dopisany po roku 68? i nie jest apoktyfem

 3. Originally posted by asinek11:

  skąd wiadomo, że 1 i 2 list Jana nie był dopisany po roku 68? i nie jest apoktyfem

  , temat nadaje się do jeszcze dogłębnego zbadania ale z czasem, teraz przebijają ten temat inne tematy. Jak się z nimi uporam to wrócimy do tego tematu. ok?

 4. asinek11 writes:jasne,

 5. Skoro DZ są nie prawdziwe, to dlaczego posługujemy się tą księgą? gdyby nie ona nie dowiedzielibyśmy się kto jest 12 apostołem

 6. Dzieje Apostolskie to zbitka różnych manuskryptów historycznych, podejrzewam że częściowo jest to prawda tylko pytanie które fragmenty są prawdziwe. Wspomniany przez ciebie wybór 12-go apostoła, wskrzeszenie Tabity/Dorkas są prawdziwe. Na tomiast "wskrzeszenie" Eutychusa to lipa. Materiał jest badany. Wg mnie część Dz.Ap. była końcówką którejś z Ewangelii, którą potem wpięto do Dz.Ap by zrobić "ciągłość".

 7. Jeśli chodzi o Eutychusa to kiedyś badałem tą sprawe. Ciekawe jest to że w wersecie Dz 20:9 jest napisane : "A pewien młodzieniec, imieniem Eutychus, siedział na oknie i będąc bardzo senny, gdy Paweł długo przemawiał, zmorzony snem spadł z trzeciego piętra na dół i podniesiono go nieżywego."natomiast w wersecie 10 czytamy "Lecz Paweł zszedł na dół, przypadł doń i objąwszy go, rzekł: Nie trwóżcie się, bo on żyje."(boć w nim jest dusza jego BG )Można by powziąć myśl że ów młodzieniec wcale nie umarł jak myślał tłum albowiem dalej jest napisane -Nie trwóżcie się, bo on żyje.Osobiście nie rozpatruje incydentu z Eutychusem w kategorii wskrzeszeń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s